(ВИДЕО) Лажна вест на „Ла Верита“: Заев барал од Русковска да ги одблокира 750.000 евра од Силјан Мицевски

Од:

Лажна вест беше објавена во италијанскиот весник „Ла Верита“, која беше пренесена без проверка од страна на македонските медиуми.

Весникот објави дека премиерот Зоран Заев од обвинителката Вилма Русковска барал да се одблокираат 750 илјади од бизнисменот Силјан Мицевски, уплатени на сметката на пензионерката Лилјана Тодоровска.

Текстот на „Ла Верита“ содржи погрешни податоци – парите не биле одблокирани за 48 часа туку по 5 месеци, сето ова не се случувало во 2018 година, туку една година порано, кога Русковска воопшто не ни била шеф на обвинителството.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев на Македонскиот енергетски форум: Вложуваме во енергетска независност и во еколошки извори на енергија

Жарко Настоски

Заев се сретна со американската амбасадорка: Наша заедничка цел и натаму е земјава да ги почне преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Жарко Настоски

Заев е против лидерска средба поради реториката на ВМРО-ДПМНЕ

Жарко Настоски

Заев пред претставниците на Светска банка: Владините мерки ги ублажија последиците од кризата

Жарко Настоски

Заев во посета на Германија, ќе му биде врачена наградата за човекови права за 2020 година

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев на Парискиот мировен форум: Од сите нас зависи каков ќе биде светот по КОВИД-19