(ВИДЕО) Лажна вест на „Ла Верита“: Заев барал од Русковска да ги одблокира 750.000 евра од Силјан Мицевски

Од:

Лажна вест беше објавена во италијанскиот весник „Ла Верита“, која беше пренесена без проверка од страна на македонските медиуми.

Весникот објави дека премиерот Зоран Заев од обвинителката Вилма Русковска барал да се одблокираат 750 илјади од бизнисменот Силјан Мицевски, уплатени на сметката на пензионерката Лилјана Тодоровска.

Текстот на „Ла Верита“ содржи погрешни податоци – парите не биле одблокирани за 48 часа туку по 5 месеци, сето ова не се случувало во 2018 година, туку една година порано, кога Русковска воопшто не ни била шеф на обвинителството.

Би можело да ве интересира

Заев по укинувањето на полицискиот час: Секој од нас сега има уште поголема одговорност

А1он

Светските медиуми во борба против лажните вести поврзани со коронавирусот

А1он

Јовановски тврди дека чантата „Луј Витон” била вратена кај Јордан Камчев

Ана Ололовска

Кадиев верува дека Русковска нема ниту еден доказ против Јанева

Кристијан Ландов

Русковска за „Рекет“: Одбраната се обидува да докаже нешто што не се докажува

Кристијан Ландов

Почнаа завршните зборови за „Рекет”, според одбраната, поротник е со изминат мандат

Ана Ололовска