(ВИДЕО) Лажна вест: Се гради нова џамија во Лисиче

Од:

Интернет порталот „Курир“ денеска објави вест дека е започната изградба на џамија во скопско Лисиче.

Насловот истовремено алармира и шири страв на база на верска и етничка припадност, што е основната карактеристика по која можат да се препознаат лажните вести.

Проверка со факти: Се гради нова џамија во Лисиче

„Не само што не се гради џамија или некој друг верски објект туку нема ни предвидено изградба на нови верски објекти во деталните урбанистички планови за целата територија на Општина Аеродром.Исто така, инспекциските служби на Општина Аеродром се константно на терен и спречуваат диви градби на нејзина територија“, велат од Општина Аеродром.

Posted by A1on.mk on Петок, 31 јануари 2020

 

Лажната вест набрзо беше споделена и на други портали.

Општина Аеродром веќе објави соопштение со кое ја демантираше лажната вест на „Курир“.

„Не само што не се гради џамија или некој друг верски објект туку нема ни предвидено изградба на нови верски објекти во деталните урбанистички планови за целата територија на Општина Аеродром. Исто така, инспекциските служби на Општина Аеродром се константно на терен и спречуваат диви градби на нејзина територија“, велат од Општина Аеродром.

Би можело да ве интересира

Општина Аеродром: Нема бетонизација во Лисиче, ќе се гради една зграда и два парка

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

„На дрзок и безобразен СДСМ продолжува да ја лаже и манипулира јавноста“, се вели во реакција на Општина Аеродром

Заслугата за новото училиште и новата градинка е на Градоначалникот Муцунски и пратениците од ВМРО ДПМНЕ реагираат од Општина Аеродром

Левица: Муцунски ги извиси спортските клубови во Општина Аеродром

Општина Аеродром: Коалицијата СДСМ и Арсовска продолжува да шири лаги и дезинформации