(ВИДЕО) Лажна вест: Мицкоски маршираше во Битола против промена на името

Од:

На веб-порталот „Мкрепортер“, кој не е регистриран во државата и неможно е да се утврди неговата сопственост беше објавена стара вест како да е нова.

Веб-порталот пренесе вест стара 15 месеци, дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски излегол на протестен марш во Битола против промената на името и изјавил дека „и по цена на живот нема да го поддржи Договорот од Преспа“.

Би можело да ве интересира

Царовска: Овие портали целосно ја извртија мојата изјава и вистината

Татјана Ташкова

Лажни вести шири кој ќе стигне, медиумската писменост мора да се вметне во образованието

(ВИДЕО) Лажна вест на „Ла Верита“: Заев барал од Русковска да ги одблокира 750.000 евра од Силјан Мицевски

А1он

(ВИДЕО) Лажна вест: Ахмети нервозно тропаше по маса по лидерската средба

Мери Јордановска

Портали со фантомски новинари во земјата на лажните вести

Мери Јордановска

Заев: Вистината е најсериозната алатка за борба против лажните вести

Татјана Ташкова