lazna vest

Македонија

Објава за киднапери на деца направи паника – МВР демантира, ниту едно дете не е одземено, веста е лажна

Анита Петровска Рајковиќ
На социјалните мрежи ноќеска масовно се споделуваше фотографија за наводни киднапери на деца кои се движат низ Македонија. Кружеа драматични апели да внимавате на децата,
Македонија

„Аџибадем Систина“ реагира на лажен повик за донации што се шири на социјалните мрежи

А1он
Клиничката болница „Аџибадем Систина” известува дека случајот кој се шири на социјалните мрежи, со повик за донации во врска со бебе кое наводно се бори
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Кристијан Ландов
На социјалните мрежи масовно се шири лажна информација дека скопјанец кој имал напад на слепо црево бил одбиен да биде хоспитализиран во ГОБ „8 септември“
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Кристијан Ландов
На „Твитер“ е објавена стара фотографија од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е заразена со коронавирусот. Со неа, објавувачот тврди дека таа не го