Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Од:

На „Твитер“ е објавена стара фотографија од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е заразена со коронавирусот. Со неа, објавувачот тврди дека таа не го почитува решението за изолација и оди на фризер.

Твитот беше повод повеќе портали, меѓу кои „Вечер.мк“, „Курир.мк“, „Весник.ком“, „Експрес.мк“ да објават лажна вест. Освен „Експрес.мк“, останатите имаа објавено иста содржина и наслов.

Лукаревска се изјасни дека станува збор за дезинформации, лаги и конструкции кои се објавуваат од лица сокриени позади лажни профили.

„Не е вистина дека сум го напуштила својот дом додека сум во изолација за да одам во фризерски салон. Фотографиите коишто ги шират како “поткрепа” на оваа лага, се од 31 август 2019 година. Јавноста треба да знае дека согласно протоколите, постојано сум под полициски надзор, како лице во изолација“, објави Лукаревска.

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Posted by A1on.mk on Четврток, 04 јуни 2020

Би можело да ве интересира

Оставки по поразот – И Лукаревска заминува од потпретседателското место во СДСМ

Анита Петровска Рајковиќ

Лукаревска: Вредностите секогаш не обединувале, и кога било најтешко и кога е најважно, да не го потцениме моментот, сега е најважно

Горан Наумовски

Лукаревска: Слободата и демократијата што ја имаме и живееме во изминатите седум години имаат своја цена

Горан Наумовски

УЈП ја објави новата листа на должници: 1801 фирма и 3606 граѓани должат 160 милиони евра

Орце Костов

Лукаревска oд Женскиот марш: СДСМ направи вистински чекори кон родова еднаквост и поголема вклученост на жените во општеството

А1он

Лукаревска: Жестоко ќе реагираме на секоја навреда, непримерен збор и потценувачки гест кон секоја жена од која било партија

А1он