lukarevska

Македонија

Оставки по поразот – И Лукаревска заминува од потпретседателското место во СДСМ

Анита Петровска Рајковиќ
Откако неколку членови и партиски функционери во СДСМ си поднесоа оставки, својата оставка ја даде и потпретседателката на СДСМ, Сања Лукаревска. „ Почитувани граѓани, почитувани
Македонија

Лукаревска: Вредностите секогаш не обединувале, и кога било најтешко и кога е најважно, да не го потцениме моментот, сега е најважно

А1он
Прогресивните граѓани знаат дека со СДСМ има слобода, има демократија и сигурна иднина, и токму тие граѓани се и наши најдобронамерни критичари, затоа што се
Македонија

Лукаревска: Слободата и демократијата што ја имаме и живееме во изминатите седум години имаат своја цена

А1он
Денеска е 27 април, точно седум години од „Крвавиот четврток” во македонското собрание. Слободата и демократијата што ја имаме и живееме во изминатите седум години
Македонија

Лукаревска oд Женскиот марш: СДСМ направи вистински чекори кон родова еднаквост и поголема вклученост на жените во општеството

А1он
Оваа година Меѓународниот ден на жената во светот се одбележува под мотото: „Инспирирај инклузија“ чија цел е да се охрабрат сите да реагираат кога жената
Македонија

Лукаревска: Жестоко ќе реагираме на секоја навреда, непримерен збор и потценувачки гест кон секоја жена од која било партија

А1он
Како ќе наближува денот на изборите, еднакво пропорционално ќе засили говорот на омраза и на сексистичките коментари. Тоа вознемирува, но нема да не обесхрабри, истакна
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Лукаревска место да поднесе кривична пријава до фирмите за криминал тежок над 22 милиони евра, таа ги става на листа на должници

А1он
Фирмите Актико, потоа Окитна и Хантонос, потоа Хант Осој, Лукаревска ги ставила на листа на должници, место да поднесе кривични пријави за криминал тежок над
Економија

Лукаревска: Повеќе за сите е успешната мерка Мој ДДВ со која вративме над 100 милиони евра кај граѓаните

А1он
„Повеќе за сите и што ја оправда нашата заложба од 2017 година како постулат на нашите социјалдемократски политики е мерката Мој ДДВ со која вративме
Македонија

Лукаревска: ДПМНЕ се кочничари на државата, тоа е нотирано во Извештајот на ЕК

А1он
Кога ДПМНЕ беше власт „Заробена држава“ ни беше името во Извештај на Европската комисија а последниот Извштај негативните оценки во добар дел се донесуваат на
Економија

Лукаревска: Со данокот на солидарност ќе бидат опфатени 200 компании и се очекува околу 77 милиони евра да се влеат во буџетот

А1он
Околу 200 компании би требало да бидат опфатени со данокот на солидарност, соопшти директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, а проценките се врз