sanja lukarevska

Македонија

Лукаревска: Имаме јасен план за модернизација и на образованието и на здравството

А1он
Нашата определба е европска Македонија, зашто сакаме европско образование и европско здравство за сите граѓани. Доброто образование е гаранција за добра, перспективна иднина на секој
Uncategorized Македонија

Лукаревска: Од целосно заборавени, домашните претпријатија ги поддржавме со 100 милиони евра, ќе ја дуплираме поддршката

А1он
Ќе продолжиме да работиме на зајакнување и подобрување на конкурентноста на домашните компании како и во изминатиот период, коишто од целосно заборавени, без никаква финансиска
Македонија

Лукаревска: МојДДВ го зголемуваме на 3.000 денари

А1он
Граѓаните знаат дека СДСМ е опција за безбедна, сигурна и предвидлива иднина, порача заменик претседателката на СДСМ и носителка на листата на СДСМ во третата
Економија

Стоилковски: Зошто Лукаревска не поднесе кривична пријава, туку фирмите ги става на листа на должници

А1он
Лукаревска преку УЈП признава дека им се случил криминал од над 22 милиони евра пред нос и дека ништо не преземале. Лукаревска јавно вели дека
Економија

Спречена измама со поврат на ДДВ од над 160 милиони денари на нафтени компании

Орце Костов
Управата за јавни приходи денеска објави детали за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по
Економија

Ковачевски на Денот на даночници: Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедуваме финансиската стабилност на државата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод одбележување на Денот на даночните службеници Свети Матеј. Сакам посебно да ја поздравам
Македонија

(ВИДЕО) Лукаревска од Струмица: СДСМ е сојузник и партнер на земјоделците

А1он
СДСМ е сојузник и партнер на земјоделците, силно ги поддржуваме и ги почитуваме, рече заменик претседателката Сања Лукаревска, денеска на трибината „Решенија што прават разлика“
Македонија

Лукаревска: Милијарда евра од ЕУ за поддршка на македонската економија е шанса која не смееме да ја пропуштиме

А1он
Милијарда евра од ЕУ за поддршка на македонската економија со отворање на единствениот пазар и големо регионално поврзување е шанса којашто не смееме да ја
Македонија

Лукаревска: ДПМНЕ се кочничари на државата, тоа е нотирано во Извештајот на ЕК

А1он
Кога ДПМНЕ беше власт „Заробена држава“ ни беше името во Извештај на Европската комисија а последниот Извштај негативните оценки во добар дел се донесуваат на
Економија

Скопјанец во 2021 година имал бруто доход од четири милиони евра, адвокати и нотари со највисоки плати од самостојни дејности

Орце Костов
Речиси 50.000 граѓани имале бруто доход од над еден милион денари, додека најголемиот дел, вкупно 623.690 лица остварил бруто доход од 100.000 до еден милион