Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Од:

На социјалните мрежи масовно се шири лажна информација дека скопјанец кој имал напад на слепо црево бил одбиен да биде хоспитализиран во ГОБ „8 септември“ и на Клинички центар без неговиот син да потпише документ дека татко му има коронавирус.

Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Posted by A1on.mk on Четврток, 04 јуни 2020

„А1он“ провери низ болниците и клиниките дали пациент со име Јордан Николовски кој има 62 години се јавил на преглед или е хоспитализиран како што се тврди во објавата.

Директорот на  ГОБ „8 септември“, Христијан Костов, за „А1он“ вели дека во изминатите седум дена нема примено на преглед таков пациент: „Воопшто не е внесен во системот на податоци на болницата“.

Пациент со такво име и презиме не е регистриран ниту во Ургентниот центар, од каде велат: „Не е регисрирано вакво лице во дневникот на прегледи, ниту во ‘Мој термин’“.

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ, најпрво тврди дека таков документ не постои, а по проверката вели: „Ваков пациент не е примен кај нас на клиника“.

Од Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, поранешна градска болница, велат дека ниту кај нив немало пациент со ова име и презиме, ниту пак таков случај.

Информацијата која масовно се споделува е лажна вест.

Би можело да ве интересира

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Објава за киднапери на деца направи паника – МВР демантира, ниту едно дете не е одземено, веста е лажна

Анита Петровска Рајковиќ

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Ѓуровски

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември