МОН: Лажна вест е дека училиштата продолжуваат со работа од 18 мај

Од:

Лажна вест е дека ќе продолжи школската година на 18-ти мај, напиша на својот Фејсбук профил, министерот за образование, Арбер Адеми.

Лажна вест: Донесена уредба за продолжување на школската година од 18 мај

Лажна уредба со владин меморандум за продолжување на школската година беше споделуван на социјалните мрежи

Posted by A1on.mk on Вторник, 28 април 2020

Откако на социјалните мрежи почна да се споделува наводно донесена уредба од Министерството за образование и наука со која е донесена одлука за продолжување на учебната година и дека учениците ќе се вратат во клупите од 18 мај, министерот Адеми го сподели лажниот документ, прецртан со црвена боја и напиша дека е „лажна вест“.

Министерството за образование исто така ја демантираше информацијата, која денеска е објавена во некои медиуми за наводно усвоена Уредба од страна на Владата со која основните и средните училишта продолжуваат со работа од 18 мај 2020 година.

Оттаму информираат дека се работи за лажна информација и документ кој воопшто не е подготвен од страна на МОН и усвоен од Владата.

„Оваа тема не била предмет на дискусија на владините седници во изминатите денови. За сите одлуки кои институциите на системот координирано ги носат за време на вонредната состојба, јавноста е секогаш навремено информирана од страна на службите задолжени за односи со јавност“, соопштуваат од МОН од каде апелираат да не се креираат и шират лажни вести зошто тоа не оди во прилог на заедничката заложба за справување со актуелната состојба.

Според лажната уредба која што се споделува на социјалните мрежи, учениците треба да се вратат на училиште откако ќе се обезбедат сите услови за настава, во три смени, а часовите би се скратиле од 45 на 30 минути.

Би можело да ве интересира

Царовска: Ќе продолжиме да инвестираме во училиштата за подобри услови за настава

Ана Ололовска

Милевски: Еднакви услови за сите деца, по 60 години го реновиравме училиштето „Пецо Даскалот“ во Заполжани

Ана Ололовска

Првачињата по општество од најрана возраст ќе учат за почитување меѓу себе, на повозрасните, на различностите и средината во која живеат

Ана Ололовска

Двојно зголемување на социјалните стипендии, ќе се стипендираат и студиите од втор и трет циклус

Ана Ололовска

Авторката на материјалот по природни науки Лазареска: Првоодделенците ќе учат од интересен и шаренолик учебник полн со експерименти

Ана Ололовска

Царовска: Предлог-законот за учебници е повторно отворен за сугестии, дебати ќе има во септември

Ана Ололовска