Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Од:

ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение до медиумите во кое тврди дека дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска имала решение за изолација, не го почитувала и држела прес-конференции.

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Posted by A1on.mk on Петок, 05 јуни 2020

„Дали Славјанка Петровска денес ги загрози животите на десетици лица, наши сограѓани? Наместо во изолација како лице во потенцијален ризик за ширење на коронавирус таа држеше прес конференција. Петровска за потребите на Заев држеше прес конференција, иако со Решение на ИЈЗ, како што објавија медиумите истата е упатена во домашна самоизолација“, пишува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„А1он“ провери дали за Петровска е издадено решение за изолација.

Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат одговорија: „До денеска, нема издадено решение по ниту една основа за дополнителната заменик министерка, Славјанка Петровска“.

Би можело да ве интересира

ЕУ повеќе ќе се инволвира во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

А1он

Петровска: Нема казни за лицата кои полицискиот час ги затече на автопат, писмено се предупредени

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата ги пронајде снимките од кафеаната каде беше Мицкоски, иако газдата тврдеше дека се украдени

Кристијан Ландов

Петровска до Чулев: Началниците назначени од тебе саркастично кажуваа дека полицајците немале метро за да измерат растојание

Кристијан Ландов

Светските медиуми во борба против лажните вести поврзани со коронавирусот

А1он

Петроска: Ако Мицкоски не бил во теретаната, ќе биде благодарен за целосната истрага наместо да се заканува

Кристијан Ландов