lazni vesti

Свет

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

А1он
Големите оператори на социјалните мрежи што шират дезинформации за вакцините „убиваат луѓе“, обвини американскиот претседател Џо Бајден. – Тие убиваат луѓе. Единствената пандемија што ја
Свет

Франција: Државна агенција ќе се бори против странски напади со лажни вести

А1он
Франција се подготвува да формира национална агенција за борба против манипулации со информации од странство, чија цел би била дестабилизација на државата, изјави генералниот секретар
Проверка со факти

Лажна вест: Мерко јадел со сила за 27.000 евра за да им помогне на кафеаните

А1он
Интернет-страниците „Лидер“ и „Мквести.мк“ објавија лажна изјава од градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во која наводно тој се правда за потрошените пари за репрезентација. Двата
Свет

Европски парламент: Српската власт користи дезинформации против опозицијата

А1он
Во земји како Србија, во кои политиката е доминирана од една партија, дезинформациите и „лажните вести“ имаат тенденција да следат една „партиска линија“, да служат
Македонија

Кои се Виктор и Александра: велешани повторно креираат лажни вести во корист на Трамп пред изборите

А1он
Велес, градот кој преку првата претседателска кампања на Доналд Трамп во 2016, стана светски познат по ширењето лажни вести, повторно сака да го земе својот
Свет

Дезинформациите околу Ковид-19 убиле 800 луѓе во светот за три месеци

А1он
Најмалку 800 луѓе починале низ целиот свет поради дезинформации поврзани со коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научници. Според студија објавена во