Ковачевски: Не размислувам за оставка, мандатот не ми е поврзан со уставните измени

Од:

Императив е исполнување на обврските од преговарачката рамка, односно поднесување на амандмани кои ќе го продолжат европскиот пат, но нема да поднесе оставка ако не се спроведат уставните измени до ноември, одговори премиерот Димитар Ковачевски после лидерската средба во владината коалиција.

– Не размислувам за оставка. Одлуката за уставни измени е на двотретинско мнозинство. Ние овде разговаравме што значи членство во ЕУ. Порано не можеше да се замисли наши граѓани да работат во Полска, Хрватска, Чешка. Имаме аргументи за ЕУ и тоа е процес кој не може да биде заложник за дневно политичка потреба. Затоа мандатот на Владата не е поврзан со гласањето на уставните измени.

Оваа Влада ќе покаже дека ќе имаме парламентарно мнозинство и јас се надевам дека опозицијата ќе се приклучи во европскиот блок – рече Ковачевски.

Партнерите во коалицијата договориле во рамки на комисијата за политички систем да се отвори работна група со учество на експерти, не само домашни, туку и од ЕУ кои ќе помогнат да се најде издржано законско решение за реформи во судството.

Во однос на изборниот закон и предлозите за една изборна единица, во рамки на Собранието ќе се расрава за оваа тема каде што треба да се видат сите аспекти.

– СДСМ поддржува една изборна единица, но во парламентот ќе се расправа за модалитетите, дали треба да има изборен праг, дали не треба, застапеност на етнички заедници, родова застапеност…Договоривме оваа расправа да продолжи во Собранието – истакна премиерот.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ

Антикорупциска оформи предмет за лиценците за софтвер во Владата вредни 26 милиони евра

А1он

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум

Парите од судството Владата ги потрошила за себе, обвинија од судската администрација

Орце Костов

Ковачевски за кривичниот законик: Казните се од комунистичко време, ги направил Дарт Вејдер, намалувањето е во согласност со ЕУ

Орце Костов