ostavka

Македонија

Владата на Заев продолжува да функционира, Џафери констатираше дека нема кворум за да се гласа недоверба

А1он
На 20 минути пред полноќ, претседателот на Собранието Талат Џафери констатираше дека нема кворум за гласање на прашањето за доверба на Владата. На седницата се
Македонија

ВИДЕО: Пратениците од опозицијата го напуштија Собранието, бараат брзи предвремени избори

А1он
Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара брзи и предвремени избори во најкус можен рок, откако денеска не започна гласањето за доверба на
Македонија

До Џафери пристигна барањето за повлекување на потписите од 17 пратеници

А1он
Кабинетот на претседателот на Собранието попладнево соопшти дека е пристигнато известување со кое 17 пратеници ги повлекуваат потписите од иницијативата за доверба на Владата. –
Македонија

Левица и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба, но ќе гласаат за Владата да падне

Двајцата пратеници од Левица и петнаесетина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба на Влада, со цел, пратеникот од Алијанса, Скендер Реџепи, утре да
Македонија

Заев: Останувам да помогнам да се стабилизира мнозинството и ако може да се зголеми

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев доцна синоќа изјави дека на синоќашните седници на Извршниот и Централниот одбор на партијата не се дискутирало ниту
Македонија

Највисоките тела на СДСМ предложија Заев да ги одложи оставките додека не се средат состојбите во државата

А1он
Вечерва заседеваше Извршниот и Централниот одбор на СДСМ, каде се предложи лидерот на партијата Зоран Заев да не поднесува оставка од претседателското место во партијата
Македонија

Заев го одлага поднесувањето на оставките, тврдат извори во СДСМ

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев ќе го одложи поднесувањето на оставките се до стабилизирање на земјата, а како е еден од аргументите за
Македонија

Маљас: За ситуацијата во С. Македонија одговорност имаат и некои држави од ЕУ

А1он
Постои одговорност и кај конкретни држави од Европската Унија, вели поранешниот амбасадор на Грција во Скопје Александрос Маљас за грчката телевизија „Скај“, анализирајќи ги случувањата
Македонија

Грчките медиуми за закажаната седница за гласање недоверба на Владата и последните случувања во С. Македонија

А1он
Медиумите во Грција, во изминатите денови активно ги следат случувањата во Северна Македонија, почнувајќи од најавената оставка на Зоран Заев минатата седмица, до вчерашното доставено
Македонија

Извршниот и Централниот одбор на СДСМ ќе расправаат за актуелните политички случувања

А1он
Најавената оставка на премиерот и лидер на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев, анализа на изборните резултати и последните случувања на политичката сцена по поднесената иницијатива за