ostavka

Македонија

Ахмети: Вчера преовладуваше свеста за евроатлантската ориентација на земјата

А1он
Пријателството со Соединетите Американски Држави и Европската Унија, но и со земјите од регионот е без алтернатива и неприкосновено под никакви услови и под никакви
Македонија

Реџепи: Беса да не презема избрзани чекори, в понеделник ќе разјаснам се

А1он
Пратеникот од Движењето БЕСА, Кастриот Реџепи најави дека во понеделник на прес-конференција ќе се појави пред новинарите. Тој ја повика неговата партија да не презема
Македонија

Владата останува, опозицијата бара брзи предвремени избори

А1он
Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не помина иницијативата од страна на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот на Собранието
Македонија

Груби: Граѓаните да бидат спокојни, денеска победи евроатлантска Македонија

А1он
Заменик претседателот на Владата и министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби вечерва пред Собранието истакна дека граѓаните треба да бидат спокојни
Македонија

Владата на Заев продолжува да функционира, Џафери констатираше дека нема кворум за да се гласа недоверба

А1он
На 20 минути пред полноќ, претседателот на Собранието Талат Џафери констатираше дека нема кворум за гласање на прашањето за доверба на Владата. На седницата се
Македонија

ВИДЕО: Пратениците од опозицијата го напуштија Собранието, бараат брзи предвремени избори

А1он
Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара брзи и предвремени избори во најкус можен рок, откако денеска не започна гласањето за доверба на
Македонија

До Џафери пристигна барањето за повлекување на потписите од 17 пратеници

А1он
Кабинетот на претседателот на Собранието попладнево соопшти дека е пристигнато известување со кое 17 пратеници ги повлекуваат потписите од иницијативата за доверба на Владата. –
Македонија

Левица и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба, но ќе гласаат за Владата да падне

Двајцата пратеници од Левица и петнаесетина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба на Влада, со цел, пратеникот од Алијанса, Скендер Реџепи, утре да
Македонија

Заев: Останувам да помогнам да се стабилизира мнозинството и ако може да се зголеми

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев доцна синоќа изјави дека на синоќашните седници на Извршниот и Централниот одбор на партијата не се дискутирало ниту
Македонија

Највисоките тела на СДСМ предложија Заев да ги одложи оставките додека не се средат состојбите во државата

А1он
Вечерва заседеваше Извршниот и Централниот одбор на СДСМ, каде се предложи лидерот на партијата Зоран Заев да не поднесува оставка од претседателското место во партијата