ВИДЕО: Пратениците од опозицијата го напуштија Собранието, бараат брзи предвремени избори

Од:

Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара брзи и предвремени избори во најкус можен рок, откако денеска не започна гласањето за доверба на Владата, а пратеникот на БЕСА Кастриот Реџепи не се појави во Собранието.

„Денес во Македонија се погази демократијата и се киднапираше пратеник. Ова најкриминоген режим на просторот на Европа, им се одземаа мобилни телефони на пратеници, чуваа пратеници во кабинети… Криминалниот режим по секоја цена сака да остане на власт“, рече Николоски и додаде дека најбрзото и наједноставно решение од оваа криза се брзи предвремени избори во најкус можен рок.

„Власта од денеска има 59 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ има 60 пратеници и има еден киднапиран пратеник кој се надевам дека брзо ќе биде ослободен“, рече Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека вечерва го напуштаат Собранието и рече дека остава на власта што ќе прави со иницијативата за гласање доверба во Владата.

Би можело да ве интересира

Со нов закон ќе се отстрануваат пречките за статусот на неевидентираните лица во матичната книга на родени

Ана Ололовска

Мицевски: Владејачкото мнозинство само себе се блокира во Собранието бидејќи нема 61 пратеник

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Ана Ололовска

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

Ана Ололовска