doverba na vlada

Македонија

Мицкоски: Ако Кастриот Реџепи верува во иднината за која зборува требаше да се појави на седницата на која требаше да се гласа за недоверба на владата

А1он
Кастриот Реџепи беше меѓу главните критизери на владата предводена од СДСМ и ДУИ се потпиша како 61 на оној список кој требаше да биде список
Македонија

Заев: Не очекуваме предвремени избори, до редовните во 2024-та ќе се посветиме на економијата

А1он
Премиерот Зоран Заев на денешниот состанок со федералниот министер за надворешни работи на Република Австрија, Михаел Линхарт рече дека Владата има стабилно парламентарно мнозинство и
Македонија

Османи: Следната недела ќе се официјализира новото парламентарно мнозинство

А1он
Неспорно е новото стабилно мнозинство во Парламентот и тоа ќе биде објавено наредната недела, изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи на заедничката прес-конференција во
Македонија

Груби: Пратениците кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ треба да дојдат во парламентарното мнозинство

А1он
Ситуацијата е стабилна, Македонија е безбедна, патот на Македонија во Европската Унија е загарантиран и убеден сум дека пратениците кои увидоа дека беа ставени во
Македонија

Пендаровски со порака да се почека да се види како ќе се развива ситуацијата, партиите продолжуваат со меѓусебни прозивки

А1он
Претседателот Стево Пендаровски синоќа порача дека треба да се почека од понеделник за да се види како ќе се развива ситуацијата по неуспешниот обид за
Македонија

Пендаровски: Да почекаме како ќе се развива ситуацијата по неуспешниот обид за изгласување недоверба на Владата

А1он
Да почекаме од понеделник да видиме како ќе се развива ситуацијата по овој неуспешен обид за изгласување недоверба на Владата. Јасно е дека состојбата сега
Македонија

Реџепи: Беса да не презема избрзани чекори, в понеделник ќе разјаснам се

А1он
Пратеникот од Движењето БЕСА, Кастриот Реџепи најави дека во понеделник на прес-конференција ќе се појави пред новинарите. Тој ја повика неговата партија да не презема
Македонија

Владата останува, опозицијата бара брзи предвремени избори

А1он
Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не помина иницијативата од страна на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот на Собранието
Македонија

Груби: Граѓаните да бидат спокојни, денеска победи евроатлантска Македонија

А1он
Заменик претседателот на Владата и министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби вечерва пред Собранието истакна дека граѓаните треба да бидат спокојни