Заев: Останувам да помогнам да се стабилизира мнозинството и ако може да се зголеми

Од:

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев доцна синоќа изјави дека на синоќашните седници на Извршниот и Централниот одбор на партијата не се дискутирало ниту се одлучувало за неговите оставки на челните позиции во партијата и Владата, додавајќи дека останува „да помогне за да се стабилизира парламентарното мнозинство и по можност да се зголеми“.

– Слободата е убава работа. Денеска имаме одлука на Централниот одбор за одложување на оставките. Ниту моите оставки се дискутираат, ниту се одлучува по нив. Кога ги најавив на 31-ви вечерта, потврдив дека останувам да се задржи мнозинството и ако може да се зголеми. Очекувам демократското мнозинство да се стабилизира, особено она мнозинство кое е за ЕУ, за мултиетничко општество. Деновите се пред нас, секако тоа ќе го дознаеме сите, рече Заев по седниците на највисоките органи на СДСМ.

Извршниот и Централниот одбор на СДСМ синоќа едногласно донесоа одлука премиерот и лидер на партијата Зоран Заев да ги одложи оставките се додека не се нормализираат процесите во државата. Заев оставките ги најави вечерта по одржувањето на локалните избори.

Би можело да ве интересира

Гаши ја потврди средбата со Заев

Ана Ололовска

Груби дал бланко оставка – Ако каже Ахмети, ќе си одам веднаш

А1он

Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

А1он

(ВИДЕО) Џамбаски: Димитар Ковачевски му го носеше кафето на Заев, името му е бугарска Али Експрес верзија

Орце Костов

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Горан Наумовски

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он