ostavka

Македонија

Мицевски и Петкова во изолација, во четврток ќе дојдат на гласањето во Собранието

А1он
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски и пратеничката Ангелинка Петкова се во изолација, но се очекува во четврток да дојдат во Собрание на
Македонија

Германските социјалдемократи: Заев да размисли за оставката, да остане премиер и партнер на ЕУ

А1он
„И покрај направените компромиси, во прв ред промената на името на земјата, тој не успеа, не по негова вина, да направи значителен напредок кон процесот
Македонија

Седницата за гласање доверба на Владата ќе се одржи за три дена

А1он
Од Кабинетот на собранискиот спикер Талат Џафери информираат дека во Собранието на Република Македонија е доставено Барање за гласање за доверба на Владата и истото
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не сме сигурни дали позади ФБ статусот стои Зоран Заев, но ако е тој нека одговори кога ќе си поднесе оставка

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение реагираат на фејсбук статусот на Зоран Заев, во кој ги обвинува дека се спремни да ја уништат државата во борба
Македонија

Во Собранието сè уште не доставена оставката на Заев

А1он
Во Собранието сè уште не е доставена оставката на премиерот Зоран Заев, потврдија собраниските служби. Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на 31 октомври
Македонија

Бериша ги поздрави македонските граѓани кои „со нивниот глас ја прогласиле за мртва иницијативата Отворен Балкан“

А1он
Поранешниот албански претседател и експремиер, Сали Бериша во градот Камза, на собир со членови и симпатизери на Демократската партија, чиј почесен претседател е, го коментираше
Македонија

Нема менување на ставот и одолговлекување на оставката на Заев

А1он
Не е точно дека планот на премиерот е да ја одолговлекува оставката до декември. Оставката е јасен чин на преземање одговорност, велат од кабинетот на
Македонија

(ВИДЕО) Влада: Мнозинството во Собранието е стабилно

А1он
По одржаната средба на претставници на сите политички партии кои го сочинуваат парламентарното мнозинство во Парламентот, од Владата соопштуваат дека собраниското мнозинство останува стабилно. „Сите