ostavka

Македонија

Заев го одлага поднесувањето на оставките, тврдат извори во СДСМ

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев ќе го одложи поднесувањето на оставките се до стабилизирање на земјата, а како е еден од аргументите за
Македонија

Маљас: За ситуацијата во С. Македонија одговорност имаат и некои држави од ЕУ

А1он
Постои одговорност и кај конкретни држави од Европската Унија, вели поранешниот амбасадор на Грција во Скопје Александрос Маљас за грчката телевизија „Скај“, анализирајќи ги случувањата
Македонија

Грчките медиуми за закажаната седница за гласање недоверба на Владата и последните случувања во С. Македонија

А1он
Медиумите во Грција, во изминатите денови активно ги следат случувањата во Северна Македонија, почнувајќи од најавената оставка на Зоран Заев минатата седмица, до вчерашното доставено
Македонија

Извршниот и Централниот одбор на СДСМ ќе расправаат за актуелните политички случувања

А1он
Најавената оставка на премиерот и лидер на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев, анализа на изборните резултати и последните случувања на политичката сцена по поднесената иницијатива за
Македонија

В четврток ќе се гласа за доверба на Владата, неизвесно дали е обезбедено потребното мнозинство

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него ваква иницијатива
Македонија

Заев да ја смени одлуката, апелираат негови сопартијци, коалициски партнери и меѓународни претставници

А1он
Оставката на премиерот Зоран Заев е избрзана и донесена во емотивен момент, сметаат многумина негови сопартијци, партнери од коалицијата, но и високи политичари од меѓународната
Македонија

Алтернатива до среда ќе има став како ќе настапат нејзините пратеници

А1он
Централното раководство на Алтернатива вечерва одржува состанок откако денеска пратеникот од оваа партија Скендер Реџепи изјави дека нема да биде дел од списокот за паѓање
Македонија

Мицевски и Петкова во изолација, во четврток ќе дојдат на гласањето во Собранието

А1он
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски и пратеничката Ангелинка Петкова се во изолација, но се очекува во четврток да дојдат во Собрание на
Македонија

Германските социјалдемократи: Заев да размисли за оставката, да остане премиер и партнер на ЕУ

А1он
„И покрај направените компромиси, во прв ред промената на името на земјата, тој не успеа, не по негова вина, да направи значителен напредок кон процесот