Ахмети: Вчера преовладуваше свеста за евроатлантската ориентација на земјата

Од:

Пријателството со Соединетите Американски Држави и Европската Унија, но и со земјите од регионот е без алтернатива и неприкосновено под никакви услови и под никакви околности, напиша лидерот на ДУИ Али Ахмети на Фејсбук.

dobivaj vesti na viber

– Денес преовладуваше свеста за заедничките достигнувања, слободата, еднаквоста, правдата, добрососедството, евроатлантската ориентација на нашата земја и сигурната прозападна иднина.На нашата земја и треба повеќе безбедност, повеќе стабилност и целосна политичка предвидливост.
Негирањето на Охридскиот, Преспанскиот договор, добрососедството, но и НАТО, Европската Унија, Република Косово, албанскиот јазик не може да имаат место овде, додава Ахмети.

Нагласи дека нема да постапуваат ниту со емоции ниту со еуфорија. – Засекогаш заедно!, напиша Ахмети.

Би можело да ве интересира

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Орце Костов

Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Орце Костов

Макрон смета дека е најдено компромисно решение, Владата тврди дека добила предлог со идеи од Франција

Орце Костов

Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов