obrazovanie

Македонија

Наставниците бараат да работат од дома

Искра Манојлоска
СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи на наставниците кои се од
Македонија

Кинеската амбасада донираше 310 таблети за учениците од општина Гази Баба

А1он
Кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо денеска на средбата со градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, донираше 310 технички уреди за децата кои немаат како да ја
Македонија

МОН го повлече учебникот Mакедонски јазик за петто одделение поради стереотипни и дискриминаторски содржини

А1он
Министерството за образование и наука информира дека го повлече учебникот Македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. – Во овој учебник се
Македонија

Учебник за шесто одделение: Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти, совет за трпение

Ана Василевска
Во текст насловен „Три добри совети“ во учебникот по македонски јазик за шесто одделение, преку пример децата треба да научат како да бидат трпеливи: „По
Македонија

Јавен повик за студенти за обезбедување туторство на ученици од основно образование

А1он
Министерството за образование и наука информира дека во тек е јавен повик за студенти за учество во реализација на програма за обезбедување туторство на ученици
Македонија

Натпревар за основците за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија

А1он
Здружението на граѓани „Еко Логик“ во рамки на програмата „Вело училишта“ отвора меѓуучилишен натпревар за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија. Целта на натпреварот
Македонија

Почнува учебната година за дуално стручно образование по германски модел

А1он
Делегација на Германското стопанство во земјава денеска во средното стручно училиште „Св. Наум Охридски“ во Охрид ќе го означи почетокот на новата учебна година на
Македонија

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1он
Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на
Македонија

Бојкот на наставата на дел од струшките средношколци и основци

А1он
Дел од струшките средношколци и основци од неколку села ја бојкотираат онлајн наставата со барање за физичко присуство. Се додека не бидат исполнети нивните барања