feminizam

Свет

Министерките за надворешни работи на 16 земји ги повикаа Талибанците да ја повлечат одлуката за образование на девојчињата

А1он
Министерките за надворешни работи на 16 земји денеска изјавија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците да не дозволат девојчињата да посетуваат основно училиште
Македонија

Тренчевска: Нашата борба продолжува, се до моментот на постигнување на еднаквост во сите области на општественото живеење

А1он
Под слоганот „Различни приказни, заедничка борба“ денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа настан по повод 8март-Меѓународниот ден на жената, во организација на
Свет

Амнести интернешенел: Изминатата година значително се деградирани правата на жените

А1он
Правата на жените и девојките се загрозени минатата година, објави денеска организацијата за човекови права Амнести интернешенел (АИ). – Настаните од 2021 година и првите
Свет

Во светот 2,4 милијарди вработени жени немаат еднакви економски можности

А1он
Во светот 2,4 милијарди вработени жени немаат еднакви економски можности, а 178 земји се уште имаат правни пречки кои го спречуваат нивното целосно економско учество,
Свет

Повеќе од 28.000 жени во Саудиска Арабија аплицирале за 30 работни места како машиновозачи

А1он
Повеќе од 28.000 жени во Саудиска Арабија аплицирале за 30 работни места како машиновозачи во шпанската железничка компанија „Ренфе“. Ова е првпат во историјата на
Регион

РСС ќе избира жени претприемнички на годината од Западен Балкан

А1он
Советот за регионална соработка (РСС) покренува иницијатива за избор на жени претприемнички од Западен Балкан, соопшти денеска организацијата со седиште во Сараево. – Со оваа
Македонија

Ѓоргиевска: Со заеднички ангажман да ја поттикнеме и поддржиме научно-истражувачката дејност кај жените

А1он
Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, по повод 11 февруари – Меѓународниот ден на жените и девојките во науката, денеска се обрати
Економија

„Менструалната правда“ би ја чинела државата 0,08 отсто од вкупните расходи планирани за Буџетот за 2021 година

А1он
Една жена во текот на својот живот троши осум месечни плати само за трошоци поврзани со менструални производи и лекарства за менструална болка. Жените и
Свет

Градоначалникот на Лондон бара мизогинијата да се прогласи за злосторство од омраза

А1он
Лондонскиот градоначалник Садик Кан го оквалификува насилството врз жените и девојчињата како епидемија. – Меѓу минатогодишниот и годинешниот Меѓународен ден на жената, 180 жени се