tedros

Свет

Тедрос ќе „брка“ уште еден мандат на чело на СЗО

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус планира да се кандидира за втор петгодишен мандат на функцијата шеф на СЗО, објави денеска порталот
Свет

Тедрос: Испорачани над милијарда вакцини, од нив најсиромашните земји добиле само 0,3 проценти

А1он
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, денеска изјави дека во светот се дистрибуирани повеќе од милијарда дози вакцини, но 82 проценти од дозите
Свет

Тедрос: Ако се почитуваат мерките, Ковид-19 може да се стави под контрола за неколку месеци

А1он
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не е решен, но оти може
Свет

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека постои „шокантна нерамнотежа“ во дистрибуцијата на вакцините против Ковид-19 низ целиот свет.
Свет

Тедрос нареди нова истрага, СЗО сега ќе проверува дали вирусот „избегал“ од кинеска лабораторија

А1он
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус повика на нова истрага од експерти во врска со наводите за „истекување на коронавирусот“ од кинеска
Свет

СЗО: Сиромашните земји сè потешко стигнуваат до вакцини, богатите сè полесно

А1он
Нееднаквоста во пристапот до вакцини против коронавирусот меѓу богатите и сиромашните земји „се зголемува“ и станува „гротескна“, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација
Свет

Богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата, повика Тедрос

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика богатите земји, пред да нарачаат дополнителни вакцини против Ковид-19 за себе, да
Свет

Добро е што паѓа бројот на новозаразени, ама не е време за олеснување на мерките, смета Тедрос

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека падот на бројот на заразени со коронавирусот ширум светот е охрабрувачки, но предупреди
Свет

Тедрос им порача на фармацевтските компании да си помагаат околу производството на вакцините

А1он
Генералниот директор на Светска здравствена организција (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика компаниите да ги стават на располагање своите производни инфраструктури за да помогнат
Свет

Тедрос: Кина одолговлекува со дозволите за тимот на СЗО што треба да го испита потеклото на коронавирусот

А1он
Првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека е разочаран што кинеските власти не ги финализирале дозволите за пристигнување на тим