szo

Свет

СЗО ги предупредува државите да не го одложуваат повторното воведување мерки против Ковид-19

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди земјите со зголемен број на заразени со коронавирус да не доцнат со заострување на мерките за заштита. – Колку
Свет

Гебрејесус: Масовната употреба на трета доза вакцина против коронавирус е скандалозна

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја критикуваше масовната употреба на трета доза на вакцина против коронавирус во услови на ниско
Свет

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени со коронавирус секаде, освен во Европа

А1он
Светската здравствена организација соопшти дека бројот на смртни случаи од коронавирус во Европа се зголемил за 10 отсто во изминатата недела, што ја прави единствениот
Свет

СЗО: Недостигот од над една милијарда шприцеви за вакцинација ќе ја забави имунизацијата во светот

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека ризикот од недостиг на повеќе од една милијарда специјални шприцеви што се користат за вакцинација во 2022 година е
Свет

СЗО: Испораката на вакцини преку Ковакс механизмот да биде приоритет

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика производителите на вакцини да дадат приоритет на испораките на вакцини против Ковид-19 на механизмот Ковакс за посиромашните земји
Свет

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од коронавирус

А1он
Европа е единствениот регион во светот каде што расте бројот на заразени со коронавирус, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Во неделниот извештај за пандемијата, здравствената
Свет

СЗО ја одобри индиската вакцина против Ковид-19

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила за итна употреба индиската вакцина против Kовид-19 произведена од Bharat Biotech. – Техничката советодавна група утврди
Македонија

Експертска мисија на СЗО за поддршка на реформата на системот за подготвеност и одговор на јавно-здравствени вонредни ситуации во земјава

А1он
Да се обезбедат централизирани информации во реално време за дејствување, мониторинг, брзо известување, како и политички и стратешки насоки за одговор на јавно-здравствени настани и
Свет

Тедрос: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи, бидејќи сите алатки за борба против вирусот се достапни

А1он
Пандемијата на Ковид-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече во неделата
Свет

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

А1он
Истовремената употреба на вакцини против грип и коронавирус е безбедна, покажаа истражувањата за кои денеска во седиштето на СЗО во Женева зборуваше Силви Брајан, директорка