fao

Македонија

Заедничка апликација на ФАО и MammalNet помага во откривање на Африканска свинска чума кај дивите свињи

А1он
Африканската свинска чума може да се прошири низ неколку рути, вклучително и преку природното движење на дивите свињи. Вирусот е подеднакво смртоносен и за домашните
Економија

Со нов проект на ФАО ќе се зајакнува отпорноста на земјоделството кон климатските промени

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на онлајн работилницата организирана од Организацијата на храна и земјоделство при ООН (ФАО), на која
Економија

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он
Огромната понуда и намалената потрошувачка во услови на глобална рецесија се закануваат да предизвикаат „земјотрес“ кај земјоделските производи затоа што цените на храната веќе паѓаат,
Македонија

ВИДЕО: Царовска на онлајн-работилница за отпочнување на вториот Проект поддржан од Зелениот климатски фонд

А1он
Зелениот климатски фонд (ЗКФ), главниот глобален фонд за финансирање активности за борба со климатските промени, го одобри својот втор проект за Северна Македонија во рамките
Економија

ФАО обучува преку 350 ветеринари од Балканот за справување со африканската свинска чума

А1он
Африканската свинска чума сè уште е многу важен проблем, кој беснее низ три континенти и како никогаш досега во историјата болеста е толку широко распространета
Економија

Онлајн дискусија на ФАО: Олабавување на рестрикциите – што следно со системите за храна?

А1он
Информации за начините на решавање на влијанијата и предизвици од КОВИД-19 во секторот храна и земјоделство во Европа и Централна Азија ќе споделат денеска земјите
Економија

ФАО: Земјоделци што продаваат на влажни пазари и добавувачи на суровини за фармите најпогодени од коронавирусот

А1он
Пазарите во регионот се добро снабдени со главните прехранбени производи и имаат поволни услови за производство на главните култури како пченица. Сепак, земјоделците што продаваат
Свет

ФАО: Бројот на гладни во Африка би можел петкратно да се зголеми

А1он
Бројот на гладни во Западна Африка би можел петкратно да се зголеми ако глобалната епидемиолошка состојба продолжи да се влошува, соопшти Канцеларијата на Организацијата за