afrikanska cuma

Македонија

Државата не ја заузда болеста, африканска чума кај свињите се рашири од Делчево до Липково

Несовесни одгледувачи ја шират болеста, пцовисаните свињи ги оставаат на депонии место да ги пријават, алармира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во изјава за
Економија

Одржан првиот состанок на Координативното тело за справување со африканската чума кај свињите

А1он
Во својство на претседател, денес, во Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство (МЗШВ), директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски, ја одржа првата
Свет

Во Британија пристигна Ласа треска од Африка, опасен сој на аренавирус што не се шири брзо како коронавирусот

А1он
Во Велика Британија се откриени два случаи на Ласа треска, кај патници кои биле во Западна Африка, а здравствените служби веднаш го стиснале алармот бидејќи
Економија

Црна Гора забрани увоз на свињи од Македонија и делови на Србија

А1он
Црногорското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство објави список на земји од кои е забранет увоз и транзит на пратки на живи домашни и диви
Економија

Одгледувачите на свињи ќе бараат порадикални мерки за висоризичните фарми

А1он
Македонските одгледувачи на свињи ќе бараат порадикални мерки за да се спречи ширењето на африканската свинска чума. Бојан Ѓорѓиевски од Здружението на одледувачи на свињи
Македонија

Потврден прв случај на Африканска свинска свинска чума во земјава

А1он
Врз основа на добиени лабораториски наоди од Институтот за ветеринарна медицина од 06.01.2022 година, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го потврди првиот случај на
Економија

Африканска чума кај свињите: Европската агенција за безбедност на храна ја проширува кампањата во уште девет земји

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство, како контакт точка на Европската агенција за безбедност на храната (ЕФСА), втора година е носител на националните активности од регионалната
Свет

Во Германија потврдено присуството на африканска свинска чума

А1он
Лабораториската анализа на мртвата дива свиња, пронајдена во провинцијата Бранденбург, потврди дека африканската свинска чума е влезена во Германија, соопшти денеска министерот за земјоделство Јулија
Свет

Африканската свинска чума стигна до Германија

А1он
Германските власти денеска предупредија дека е можно африканската свинска чума да пристигнала во земјата. Германското Министерство за земјоделство соопшти дека во покраината Бранденбург е регистриран
Македонија

Заедничка апликација на ФАО и MammalNet помага во откривање на Африканска свинска чума кај дивите свињи

А1он
Африканската свинска чума може да се прошири низ неколку рути, вклучително и преку природното движење на дивите свињи. Вирусот е подеднакво смртоносен и за домашните