afrikanska cuma

Економија

ФАО обучува преку 350 ветеринари од Балканот за справување со африканската свинска чума

А1он
Африканската свинска чума сè уште е многу важен проблем, кој беснее низ три континенти и како никогаш досега во историјата болеста е толку широко распространета
Македонија

Состанок за африканската свинска чума со гости од Србија, Бугарија, Романија и Чешка

А1он
Иако предвидувањата на соседните земји беа дека и кај нас наскоро ќе се појави африканска свинска чума, тоа засега сé уште не е случај. Според
Македонија

Во земјава нема африканска свинска чума, тврди АХВ по вчерашниот прв случај на болеста и во Грција

А1он
Во земјава засега не е детектирано присуство на африканска чума, ниту кај дивата, ниту кај питомата популација свињи, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство
Економија

Одгледувачите на свињи бараат на терен да се преземат мерките против африканската чума

А1он
Превентивните мерки за африканската свинска чума во земјава се декларативни, оцени претседателот на Асоцијација на земјоделци и на групацијацијата на одгледувачи на свињи, Ефтим Шаклев.
Економија

Димковски: Нема појава на африканска свинска чума, останува мерката за отстрел на диви свињи

А1он
Во нашата држава не е регистрирана појава на болеста африканска чума кај дивите свињи, но мерката за отстрел останува во важност како превентива, истакна министерот
Македонија

Атанасов: Во ниту една од досега заловените диви свињи не е откриен вирус на африканска чума

А1он
Заклучно со денеска отстрелани се 85 диви свињи и, според лабораториските анализи на примероците земени од нив, сите се негативни на болеста африканска чума, информира
Македонија

(ВИДЕО) Трипуновски: Африканска свинска чума на портите! Ќе јадеме ли увозно свинско месо наредните неколку години!?

А1он
„Ќе јадеме ли увозно свинско месо и во наредните години кои што следуваат? Република Македонија се соочува со опасност од Африканска свинска чума, која што
Македонија

Ветеринарите ќе поднесат дополнителни предлози до Владата за сузбивање на африканска чума кај свињите

А1он
Докторите по ветеринарна медицина преку Ветеринарната комора, во содејство со Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), до Владата ќе поднесат дополнителни предлози за ангажман на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ предлага дополнителни мерки за третирање на проблемот со африканската чума

А1он
Анѓушев и Димковски во стилот на СДСМ, не нудат решенија, туку го пролонгираат проблемот. Половичните решенија кои ги нуди власта се опасност од разгорување на