svinska cuma

Економија

Сарафимов: Африканската свинска чума „удри“ врз свињарството во источниот регион

А1он
Африканската свинска чума ги остави празни поголемиот дел од свињарските фарми во источниот регион. Потпретседателот на Асоцијација на земјоделци, Гоце Сарафимов вели дека со појавата
Економија

Советниците на Карбинци донесоа одлука за локацијата каде треба да се уништат 9.000 свињи поради африканска чума

А1он
Мнозинството советници во Советот на Општина Карбинци на вчерашната вонредна седница одлучиле на приватната свињарска фарма во која треба да се уништат околу 9.000 свињи
Економија

Трипуновски: Поради неспособноста на Николовски и Бабовски, во Карбинци ќе бидат уништени 10.000 свињи со африканска чума

А1он
Во фармата Овчеполка Агриа во село Таринци, Општина Карбинци кај 10.000 грла е регистрирана африканска свинска чума и истите мора веднаш да бидат уништени, а
Економија

Засега регистрирани шест случаи на африканска свинска чума во земјава

А1он
Од 6 јануари годинава кога во делчевското село Драмче првпат беше регистрирана појава на африканска свинска чума во земјава, до вчера се констатирани нови случаи
Македонија

Поради африканска свинска чума во делчевскиот регион уништени 195 домашни свињи, во опасност се 741 грло

А1он
По појавата на африканска свинска чума во делчевското село Драмче, во радиус од три километри до денеска уништени се вкупно 195 домашни свињи, односно со
Македонија

ФАО: Координацијата клучна за справување со африканската свинска чума на Балканот

А1он
Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија се дел од денешниот интернет состанок што го организира ФАО во врска со африканската
Македонија

Утре средба за африканската свинска чума, гости директорите на агенциите за ветеринарство од Бугарија и Србија

А1он
Директорите на агенциите за ветеринарство на Бугарија и Србија, професори од факултетите за ветеринарна медицина и за земјоделски науки и храна, како и одгледувачи на
Македонија

Во земјава нема африканска свинска чума, тврди АХВ по вчерашниот прв случај на болеста и во Грција

А1он
Во земјава засега не е детектирано присуство на африканска чума, ниту кај дивата, ниту кај питомата популација свињи, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство
Македонија

Опасноста од африканска свинска чума ќе потрае, забраните остануваат во сила

А1он
Се зголемува будноста за следење на африканската свинска чума откако вчера се отвори уште едно жариште во Србија, кај Пирот, а пред една недела болеста
Македонија

АХВ ја прекинува вакцинацијата на свињи против свинска чума

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од денеска ја прекинува вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума и им наредува на ветеринарните друштва повлекување