fao

Економија

ФАО: Цените на храната во јануари блиску до највисокото ниво во изминатите 10 години

А1он
Светските цени на храната повторно се зголемија во јануари, поттикнати од зголемувањето на цената на растителните масла, и се блиску до највисоките нивоа во изминатите
Економија

ФАО: Цените на храната на светските берзи на највисоко ниво во последните 10 години

А1он
Цените на храната на светските берзи се зголемија во ноември, четврти месец по ред и остануваат на највисоко ниво во последните 10 години, соопшти денеска
Економија

ФАО: Цените на храната во септември на највисоко ниво во изминатите 10 години

А1он
Цените на храната се зголемија во септември на светските пазари, втор месец по ред, достигнувајќи рекордно ниво во изминатите десет години, поттикнати од поскапувањето на
Свет

ФАО: Северна Кореја се соочува со недостиг на храна од речиси 860.000 тони

А1он
Северна Кореја се соочува со недостиг на храна од речиси 860.000 тони оваа година, соопшти Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), предупредувајќи дека
Економија

Пандемијата ја поскапува храната – светските цени растат седум месеци по ред

А1он
Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст кај сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави
Македонија

Отворен повик за апликации од потенцијални субјекти со директен пристап до Зелениот климатски фонд

А1он
Владата објави Повик до сите јавни институции, приватни компании и граѓански организации во земјата заинтересирани да бидат акредитирани за директен пристап до и спроведување на
Македонија

Македонски претставници на 32. сесија на Регионалната конференција на ФАО за Европа

А1он
Триесет и втората сесија на Регионалната конференција на ФАО за Европа 2020 година, ќе се одржи виртуелно од денеска до 4 ноември, поради глобалната пандемија