klima

Свет

ЕУ ја поздрави одлуката на Бајден да ги врати САД во Парискиот договор

А1он
ЕУ ја поздрави одлуката на новоименуваниот претседател Џозеф Бајден да ги врати Соединетите Американски Држави во Парискиот договор и веќе денеска ги најави првите контакти
Свет

Гутереш ја поздрави одлуката за враќање на САД во Парискиот климатски договор

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ја поздрави одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги врати САД во Парискиот климатски договор, јави ДПА. „Од
Свет

Гутереш: Сите влади во светот да прогласат „климатска кризна состојба“

А1он
Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш денеска ги повика владите да прогласат „климатска кризна состојба“ и да ги исполнат своите ветувања за намалување на загадувањето
Свет

Минатиот месец е најтоплиот ноември регистриран досега

А1он
Годинешниот ноември беше најтоплиот регистриран месец досега, соопшти денеска европската служба за климатски промени „Коперникус“. Како што се наведува, температурите минатиот месец биле над просекот
Свет

ОН: Пандемијата не ги ублажи значително климатските промени

А1он
Нивото на атмосферски јаглерод диоксид продолжи да расте оваа година и покрај очекуваниот пад по „затворањата“ во земјите поради Ковид-19, соопшти денеска Светската метеоролошка организација
Свет

Макрон на видео конференција со главните донатори за заштита на климата

А1он
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска ги собира на видео конференција претставниците на триесетина фондови и меѓународни менаџери на берза кои се обврзаа да промовираат
Свет

ИФРЦ: Расте бројот на катастрофи предизвикани од екстремни климатски услови

А1он
Бројот на катастрофи предизвикани од екстремни временски и климатски услови расте, се наведува во денешниот извештај на Меѓународната федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина
Свет

Експерти: Против климатските промени нема вакцина

А1он
Светот мора да одговори со истата итност на климатските промени, како и на кризата со коронавирусот, соопшти Црвениот крст, предупредувајќи дека глобалното затоплување претставува поголема
Свет

САД официјално се повлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени

А1он
САД денеска и официјално се повлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени, точно една година откако администрацијата на претседателот Доналд Трам ги извести