klima

Свет

Смрзнатата плоча на Гренланд забрзано се топи и е најмала од 1948 година

А1он
Гренладнската ледена плоча минатата година се намалила најмногу од периодот кога во 1948 година почнаа да се бележат податоците за неа, покажуваат најновите истражувања. Лондонски
Свет

Студен туш од Грета Тунберг на министерскиот состанок за животна средина на ЕУ

А1он
Климатската активистка, Грета Тунберг, утрово им се обрати на министрите за животна средина на Европската Унија и им порача дека амбициите и целите на ЕУ
Свет

Акуведр: Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

А1он
Пролетните месеци во Европа ќе донесат потопло време од просечното, без чести продори на студен воздух. Голем дел од подрачјата во Европа, во периодот од
Свет

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

А1он
Science Page News.com Климатските промени повторно однесоа животи на многу живи суштества. Овој пат е во Нов Зеланд на плажата Маунгануи Блаф. Еден локален жител,
Свет

Британија инвестира 1,6 милијарди долари во суперкомпјутер за климатски прогнози

А1он
Британската Влада планира да инвестира 1,6 милијарди американски долари за создавање на најмоќниот суперкомпјутер во светот за да обезбеди попрецизни прогнози за времето и за
Магазин

Температурата на Антарктикот повторно урива рекорди

А1он
Првпат во историјата температурата на воздухот на Антарктикот се искачи на 20 степени Целзиусови. Научниците на антарктичкиот остров Сејмур на 9 февруари измерија 20,75 степени,
Свет

ОН почнаа најголемо испитување на јавното мислење во светот за климатските промени

А1он
ОН почнаа најголемо испитување на јавното мислење во светот за климатските промени Познати личности и младински активисти денеска имаа средба со претставници на ОН, претставници
Свет

Европа допрва ќе страда од климатските промени предупредуваат властите

А1он
Европската агенција за животна средина (ЕЕА) денеска објавува сеопфатна анализа за последиците од климатските промени во Европската Унија во идните децении: екстремни температури, суши, пожари,
Свет

Што се климатски промени? Навистина едноставен водич

А1он
Би-би-си Човековите активности ја зголемија емисијата на јаглерод диоксид, што ја зголеми температурата. Меѓу можните последици се екстремните временски услови и топењето на поларниот мраз.