majmunski sipanici

Свет

СЗО: Пренесувањетo мајмунски сипаници сега ги загрозува и високоризичните групи

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека „трајното пренесување“ на вирусот на мајмунски сипаници ширум светот може да доведе до негово ширење на високоризични групи како
Свет

САД ја зајакнува кампањата за вакцинирање против мајмунски сипаници

А1он
Американските здравствени власти вчера донесоа одлука да ги прошират групите на кои им се препорачува да се вакцинираат против вирусот на мајмунски сипаници. Тие посочуваат
Свет

ЕУ на земјите членки почна да им испорачува вакцини против мајмунски сипаници

А1он
Европската комисија денеска соопшти дека до сите земји членки почна да ги доставува заеднички купените вакцини против мајмунски сипаници. Првите 5.300 од 109.090 набавени дози
Свет

Мајмунските сипаници добиваат ново име

А1он
Мајмунските сипанци наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела објави дека работи со „партнери
Свет

Американскиот ЦДЦ потврди локален пренос на мајмунски сипаници

А1он
Постојат докази за локален пренос на мајмунски сипаници, информираше денеска американскиот Центар за контрола и превенција на болести, со извештаи за случаи на патување во
Свет

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

А1он
Британските здравствени власти ќе почнат да нудат вакцини против мајмунски сипаници за геј мажите и бисексуалците, бидејќи тие се изложени на најголем ризик да се
Свет

По Израел и Емиратите, првиот случај на мајмунски сипаници откриен во Либан

А1он
Министерството за здравство на Либан денеска соопшти дека првиот случај на мајмунски сипаници во таа земја е откриен кај лице кое се вратило од странство