Минатата недела благ пораст на бројот на новите случаи на ковид, нема нови рестриктивни мерки

Од:

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5%), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7%) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Република Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија информираат од Комисијата за заразни болести.

dobivaj vesti na viber

– Во овие услови, Комисијата не препорачува воведување на нови рестриктивни мерки и апелира до граѓаните на совесно однесување и почитување на мерките кои се на сила, т.е. задолжително носење на заштитни маски во здравствените установи, аптеките, во јавниот превоз и во згрижувачките установи. Од особена важност е граѓаните кои имаат симптоми или се сомневаат дека се Ковид позитивни да се однесуваат одговорно и да ги заштитат луѓето околу себе, така што ќе избегнуваат близок контакт со други луѓе и престој во затворени простории без маски. Останува силната препорака/апел за сите граѓани, а особено за граѓаните кои спаѓаат во ризични групи за потежок тек на болеста да се придржуваат до сите потврдени епидемиолошки мерки за заштита од инфекција, како често и темелно миење или дезинфицирање на раце, избегнување на гужви и престој во затворени и непроветрени простории и носење на заштитни маски, како и придржување до препораките за вакцинација против Ковид-19 се вели во соопштението од КСБ.

Би можело да ве интересира

739 позитивни, едно починато лице

Предраг Петровиќ

Четворица починати и 178 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

897 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

957 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Катерина Павлова-Николовска

1.261 нови случаи, 6 починати лица

Предраг Петровиќ

Четворица починати, регистрирани 779 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска