epidemija

Македонија

Се бара прогласување епидемија на Голема кашлица во Скопје, 18 случаи досега

Анита Петровска Рајковиќ
Комисијата за заштита од заразни болести препорача до министерот за здравство прогласување епидемија на голема кашлица за град Скопје. Со оглед на последните бројки, 18
Свет

Белгија се соочува со епидемија на детски бронхиолит

А1он
Одделите за педијатрија во болниците во Белгија се преоптоварени поради епидемија на бронхиолит кај децата, слична е состојбата во соседна Франција. Болниците порачаа дека оваа
Македонија

Скопјанец собрал публика на турнир во мал фудбал, доби казна од 2.000 евра

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица за кривично дело – Непостапување
Македонија

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје денеска го отворија новиот Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации во
Регион

Епидемија на грип во Белград и во Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот округ

А1он
Откако Градскиот институт за јавно здравје во средата објави епидемија на грип во Белград и во три окрузи – Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот, вирусот на
Свет

СЗО предупредува на најлоша епидемија на сипаници во последните 13 години

А1он
Епидемиите на сипаници во моментов се присутни во целиот свет и продолжуваат да се шират, се наведува во новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО).
Македонија

Епидемија на заразна жолтица во Посебното училиште во Ново Село

А1он
Во Посебното основно училиште „Климент Охридски“ во Ново Село е прогласена епидемија на заразна жолтица, иформира д-р Силвана Петкоска, специјалист епидемиолог од Центарот за јавно