komisija za zarazni bolesti

Македонија

Комисијата за заразни бoлести не предложила мерки порано, бидејќи им требало анализа на заболени за две недели

Кристијан Ландов
Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, кажа дека епидемиолошката состојба се уште не е катастрофална, но е неповолна. Тој вели дека новите мерки
Македонија

Нема препорака за нови рестриктивни мерки од Комисијата за заразни болести

А1он
Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдуваат од Министерството за здравство. Останува
Македонија

Нема препораки за нови мерки, средба на Комисијата за заразни болести в понеделник

А1он
Комисијата за заразни болести денеска нема да издава препораки за нови рестрикции поврзани со заштитата од ширењето на коронавирусот, а следниот состанок ќе го одржи
Македонија

Караџовски: Нема да дозволам никој да ја црни комисијата, ќе работиме до последна капка пот

Габриела Димковиќ-Мишевска
Доктор Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести вели дека нема да дозволи никој да ја оцрнува Комиисјата за заразни болести и нејзините членови и
Истражувања Македонија

АНАЛИЗА: Комисијата бара отворање на границите за земјите од кои имаме најмногу увезени случаи на коронавирус

Маја Илиевска-Пачемска
Меѓу земјите од кои имаме најмногу увезени случаи на коронавирус се токму земјите за кои Комисијата за заразни болести утрово побара укинување на задолжителниот негативен
Македонија

Филипче: Анализираме како се шири вирусот пред да препорачаме евентуални нови мерки

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче информира дека на консултативната средба со Комисијата за заразни болести е договорено да се направи детална анализа на епидемиолошките податоци
Македонија

Нема одлука за дневниот престој во училиштата, се чека МОН да каже колку деца ќе го користат

А1он
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не донела одлука дали во основните училишта ќе профункционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат настава.
Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

А1он
Комисијата за заразни болести утринава ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од епидемиолошката
Македонија

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

А1он
Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста