komisija za zarazni bolesti

Македонија

Комисија за заразни болести: Породилното отсуство да се продолжи до крајот на годината, од работа ослободени и бремените жени

А1он
Враќање на работа на хронично болните лица, освен за оние кои имаат извештај од специјалист за егзацербација на болеста, предложи денеска Комисијата за заразни болести.
Македонија

Средношколци на состанок со Комисијата за заразни болести за спроведувањето на наставата

А1он
Претставници од Сојузот на средношколци изутрината присуствуваа на состанокот на Комисијата за заразни болести и им беа презентирани извештаите со деталната состојба со Ковид-19 во
Македонија

Ќе се воведуваат тестови за транзит патниците откако Финска побара укинување на летовите за Скопје

Маја Илиевска-Пачемска
Комисијата за заразни болести утре ќе одлучува за воведување тестови за патниците кои само минуваат низ земјава. Министерот за здравство Венко Филипче смета дека треба
Македонија

Комисијата за заразни болести засега не гледа потреба од воведување ПЦР тестови за влез во земјава

А1он
Комисијата за заразни болести соопшти дека ја разгледала информацијата за воведување на PCR тестови за граѓаните од ризичните земји кои транзитираат низ Македонија, при што
Македонија

МОН и Комисијата за заразни болести го одложија состанокот за протоколите

А1он
Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со кои
Македонија

Се уште нема заклучок за започнување на наставата во училиштата

А1он
Министерството за здравство информира дека утрово се одржа состанок на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се