koronaviris mkd

Македонија

Во 2020 рекорден број починати во земјава: дневно умирале по 70 луѓе од кои 10 отсто од Ковид-19

Мери Јордановска
Бројката на починати лица минатата година се зголемила за 26 проценти во однос на 2019 година, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Според статистиката,
Македонија

Нема препораки за нови мерки, средба на Комисијата за заразни болести в понеделник

А1он
Комисијата за заразни болести денеска нема да издава препораки за нови рестрикции поврзани со заштитата од ширењето на коронавирусот, а следниот состанок ќе го одржи
Македонија

По 1.000 лица дневно добиваат решенија за изолација

Маја Илиевска-Пачемска
Откако се зголемија бројките на новозаболени Државниот санитарен и здравствен инспекторат во просек издава по 1.000 решенија дневно за изолација на лица кои се позитивни
Македонија

Без обврска за тест и карантин може да се патува само во Србија, Албанија и Косово

А1он
Македонските државјани моментно без обврска за валиден ПЦР тест за коронавирус и карантин од земјите во соседството можат да патуваат само во Србија, Албанија и
Македонија

Полицијата регистрирала 659 лица што не носеле маска

А1он
Мерката за носење лична заштита во изминативе 24 часа ја прекршиле 659 лица. Исто така, во изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија на
Македонија

Потврдени 36 нови случаи на ковид 19, вкупната бројка на дијагностицирани 1622, оздравени се 13 пациенти – почина 1 лице

А1он
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1. На Клиниката
Регион

Македонски државјани приведени во Србија поради кршење на вонредните мерки

А1он
Српката полиција приведе двајца државјани на Северна Македонија, М. J. (1975) и А. J. (1992), со пребивалиште во Темерин (Војводина), под сомнение дека сториле кривично
Македонија

(ВИДЕО) Стручните лица порачуваат: Физичкото дистанцирање не треба да го попречи социјалното дружење, а времето да се искористи за взаемна поддршка

А1он
На каналите на социјалните мрежи за комуникација со граѓаните на теми за справување со последиците од коронавирусот, денеска беше стримувана информативната видеосесија која ја опфати
Македонија

Бездомници, луѓе по терасите, а полицијата на улица – како изгледа продолжениот полициски час во државата

Мери Јордановска
„Ама девојче, јас немам каде да одам. Знам дека е полициски час, но овие неколку кеси се сè што имам. Дом немам. Она што можам