Рестрикциите да останат исти, предлага Комисијата за заразни болести

Од:

Комисијата за заразни болести на состанокот кој го одржа утринава, донесе предлог да останат на сила веќе постоечките рестриктивни мерки, потврдуваат од Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Забраната за движење на населението е од полноќ до 4:00 часот наутро, а угостителските објекти работат до 23:30 часот.

Предлогот за олабавување на мерките, беше донесен минатиот понеделник врз основа на епидемиолошката состојба, односно намалениот број на новозаразени и ослободувањето на поголем дел од болничките капацитети.

Би можело да ве интересира

Минатата недела благ пораст на бројот на новите случаи на ковид, нема нови рестриктивни мерки

Катерина Павлова-Николовска

Комисијата за заразни болести препорачува укинување на сите рестриктивни мерки

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Петличковски: Во државата од пред неколку недели доминира стелт омикронот

А1он

Мехмедовиќ: Прифатив да бидам лице што ќе го сноси најтешкиот дел од Комисијата, да комуницирам со новинарите

Маја Илиевска-Пачемска

Сали за поканата до Даниловски, Пановски и Марковски: Не е време за молење туку за засукани ракави

Маја Илиевска-Пачемска

Министерот за здравство ги покани Даниловски, Пановски и Марковски да бидат дел од Комисијата за заразни болести

Катерина Павлова-Николовска