Лекарска комора побара да му се одземе привремено лиценцата на анестезиологот што снимаше

Од:

Лекарската комора донесе едногласна одлука за постапка пред судот на честа во Лекарската комора во која се бара привремено одземање на лиценцата на анестезиологот Ваљон Дервиши од тетовската Клиничка болница кој на социјалната мрежа „тик-ток“ објави снимки од пациенти и медицински персонал.

– Лекарска комора изразува жалење за состојбата во која се доведени пациентите. Се извинувам во име на целата фела да им се извинам на тие пациенти кои лежеле беспомошно во болница. Она што е законски дозволено е одземање привремено на лиценца на максимални седум години ако нема судска пресудa – рече претседателката на Комората, д-р Калина Гривчева Старделова.

На 43-годишниот лекар му е определена мерка притвор од осум дена, а министерот за здравство Фатмир Меџити побара одземање на лиценцата за работа.

Случајот во полиција го пријави директорот на болницата Плумб Вела. Тој во саботата одржа заедничка прес-конференција со министерот за здравство на која информираа дека лекарот е суспендиран од работа.

– Тоа се случило на одделението за киретажа каде тој работел како анестезиолог. Додека јас бев во Скопје видеото ми го прати еден новинар. Штом го видов видеото веднаш дојдов во Тетово и јас лично, како директор на болницата, случајот го пријавив во полицијата, бидејќи станува збор за сериозна работа, изјави Вела на саботата.

Би можело да ве интересира

Министерство за здравство: Одобрени дополнителни 1,6 милиони евра за Трикафта

Орце Костов

НСЗР бара подобри услови за работа на здравствените работници, најавени протести

Фотографии од доктори се користат за лажни реклами: Лекарска комора бара итна реакција од МВР и Обвинителство

Орце Костов

Лекарска комора: Да не се создава слика дека сите лекари се манипуланти

МЗ:Нема нови случаи со Конго кримска треска, граѓаните да се придржуваaт кон првентивните мерки

Меџити: Крај на хаосот, не може по 15 години да не се градат болници, барам вработување лекари без чекање согласност од финансии

А1он