transplantacija

Македонија

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

А1он
На ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија беше извршена трансплантација на крвотворни матични клетки на пациентка со акутна миелобластна леукемија од несроден донор од Македонскиот дарителски
Македонија

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

А1он
Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните
Македонија

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

А1он
На Клиниката за урологија, во раните утрински часови заврши втората од двете трансплантации на бубрег, откако во саботата доцна во ноќта семејството на младо момче
Македонија

На Клиниката за ортопедија за една недела направени три трансплантации на коскени ткива

А1он
На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ, минатата недела успешно се направени три имплантации на коскени ткива од починат донор кај пациенти со различни заболувања.
Македонија

На Клиниката за Ортопедски болести направена прва трансплантација на лигамент од починат донор

А1он
На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со
Македонија

Спасени три животи преку трансплантација на органи од починат донор

А1он
Министерство за здравство информира дека вчера во претпладневните часови едно храбро семејство одлучило да ги донира органите од својот близок кај кој била потврдена мозочна
Македонија

Извршени девет експлантации од починат донор, 16 пациенти добија бубрези, петмина срце, а кај осум се трансплантирани коскени ткива

А1он
Минатата година во земјава се направени девет експлантации од починат донор и притоа 16 пациенти добија бубрези, петмина срце и кај осум пациенти беа трансплантирани
Македонија

МЗ ќе ги повлече измените на Законот за здравствена заштита во делот на трансплантација на органи заради лекување

А1он
Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе интервенира со амандман за да ги повлече измените на Законот за здравствена заштита што се однесуваат на
Македонија

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

А1он
Пациентот кому завчера му беше пресадено срце се чувствува добро и закрепнува по успешно изведената трансплантација. – Сашо се чувствува добро по извршената трансплантација на
Македонија

На Ортопедија првпат отстранет тумор на десна подлактица и заменет со коска од починат донор

А1он
Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ беше оперирано 17 – годишно момче со тумор на десната подлактица. Тимот хирурзи под