tehnologija

Економија

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

А1он
Кина ќе го интензивира развојот на технолошките иновации со мобилизирање на националните ресурси и врвни светски истражувачки тимови со цел поттикнување на поквалитетен раст, најави
Магазин

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он
Американската компанија „Гугл“ соопшти дека има намера да ја создаде најобемната мрежа за рано откривање и алармирање при појава на земјотрес со помош на Андроид
Свет

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он
Neuralink е компанија на милијардерот Илон Маск, и таа во моментот развива нова функција на својот мозочен чип кој ќе им овозможи на луѓето да
Свет

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он
Испораката на 5G телефони во Кина достигнаа 17,51 милиони единици минатиот месец, покажуваат податоците на Кинеската академија за информатичка и комуникациска технологија (CAICT). Оваа бројка
Магазин

Сони го објави датумот за презентација на новитетите на „PlayStation 5“

А1он
Од компанијата „Sony“ минатата недела го одложија планираниот онлајн настан околу новиот PlayStation 5 поради организираните протести ширум светот. Компанијата го објави новиот датум, а
Магазин

„Епл“ ќе ја одложи промоцијата на новите модели Ајфон за еден месец

А1он
Американската компанија „Епл“ годинава ќе ги промовира новите модели на Ајфон со задоцнување од еден месец, соопшти Волстрит журнал. Повикувајќи се на извори од компанијата,
Магазин

„Apple“ објави дека ќе ги забрани HTTPS сертификатите на Сафари пребарувачот

А1он
HTTPS сертификатите базирани според последните ТЛС стандарди за енкрипција се грижат за вашата конекција да остане безбедна и сигурна. Од компанијата „Apple“ најавија дека сите
Магазин

Апликацијата „Viber“ додаде уште една опција за корисниците

А1он
Една од водечките апликации за комуникација која има преку милијарда корисници во целиот свет додава нова опција која ќе им помогне на корисниците. „Мои забелешки“
Магазин

„WhatsApp“ престанува да работи на милиони телефони

А1он
Апликацијата „WhatsApp“ официјално престана да работи на милиони стари модели на „Iphone“ и „Android“ ширум светот. Корисниците на веќе неподржувачките мобилни телефони нема да можат