Зеќири ќе поднесе жалба на пресудата: Спроведував умисла на владата и Битиќи

Од:

Неоснована е казната затвор, вели поранешниот генерален секретар на Владата Мухамед Зеќири, откако доби 2 и пол години затворска казна за склучување на договор со фирмата Интерхолдинг за консултантски услуги за потенцијална приватизација на А.Д. Пошти и Железници транспорт.

„Преку адвокатскиот тим ќе ја обжалиме пресудата, бидејќи во целиот процес никаде и во ниту еден момент не беше докажана моја умисла во склучувањето на договорите. Јас само сум спровел умисла на други, односно на владата кои беа предложени од вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи“, рече Зеќири.

Тој вели дека ако е потребно јавна набавка, тоа е експлицитно наведено, што немало во овој случај, но и дека никој во владата не се спротивставил на одлуката за договор во четири очи.

Ако остане истата одлука, на Зеќири му остануваат уште 11 месеци затвор, бидејќи останатото време до 2 и пол години, веќе го има поминато во притвор и куќен притвор.

Би можело да ве интересира

Ослободителна пресуда за Мијалков и Јакимовски за „Трезор“

Анита Петровска Рајковиќ

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески

Владата бара решение за оние кои платиле за нови возачки и сообраќајни

А1он

АА: Демири и Бајрами за министри за здравство и информатичко општество и администрација

Горан Наумовски

Нова Алтернатива: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Џафери направија човек за секоја функција во државата

А1он

Џафери: Министрите од опозицијата не се сликаа, но во владата ќе мора да работат

А1он