saso mijalkov

Видео Македонија

ВИДЕО: Русковска негираше, но Маричиќ потврдува дека таа е обвинителката со којa се сретнал во петокот

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал е обвинителот со кој министерот за правда, Бојан Маричиќ се сретнал во петокот и од
Македонија

Изготвен безбедносен план за Мијалков во затворот во Скопје

А1он
Притвореникот Сашо Мијалков се наоѓа во истражниот затвор Скопје до правосилноста на пресудата, а каде ќе ја издржува затворската казна зависи од судијата за извршување
Македонија

Маричиќ: Можното бегство на Мијалков ми беше кажано како „чаршиски муабет“, без да ми се каже изворот

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Бојан Маричиќ призна дека имал средба со обвинител во петокот, два дена пред да биде распишана потерница по Сашо Мијалков и еден
Македонија

Маричиќ е министерот за кој Спасовски кажа дека знаел за бегството на Мијалков, два дена пред да се побара притвор

Кристијан Ландов
Бојан Маричиќ е министерот на кого обвинител му кажал дека Сашо Мијалков може да избега. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев, потенцирајќи дека тоа бил
Видео Македонија

ВИДЕО: За адвокатот на Мијалков казната е драконска, а затворскиот притвор е противзаконски

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска кажа дека тоа
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ленче Ристоска за бегството на Мијалков: Не знам каде бил, задоволни сме од пресудата

Кристијан Ландов
Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина“. Таа посочи дека максималниот притвор што засега може да му
Македонија

Мијалков оди во Шутка, одреден ефективен притвор поради опасност да избега

Кристијан Ландов
Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен дома, а од таму во истражниот затвор
Видео Македонија

ВИДЕО: Мијалков со полициско комбе и десетици полицајци донесен во суд, молчејќи помина покрај новинарите

Кристијан Ландов
Сашо Мијалков со силно полициско присуство беше донесен во Кривичниот суд. Од домот на Водно каде издржува куќен притвор, тој беше спроведен со полициско комбе.
Македонија

Епилог за „Таргет-Тврдина“ – ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата од
Македонија

Мијалков не може да се снима со видео и аудио опрема, а куќата му е опколена со 20 полицајци

Кристијан Ландов
Обвинетиот Сашо Мијалков во “Таргет-Тврдина”, не се следи со видео и аудио надзор како што определи Кривичниот суд, туку издржува куќен притвор со физичко обезбедување.