Се распродава имотот на Мијалков – јавно наддавање за станови во Охрид, плац на Кожуф, земјиште

Од:

Се продаваат два стана во Охрид, земјиште кај Морани, плац на Кожуф, сите запленети од Сашо Мијалков, во случајот „Империја“.

Сега на продажба се огласени два стана во Охрид. Едниот од 46 метри квадратни, проценет на 5.775.234,38 милиони денари, а другиот од 58 метри квадратни во истата зграда, проценет на 9.032.505 денари.

На продажба и земјиште од 56.818,07 метри квадратни кај Морани во Општина Студеничани крај Скопје со почетна вредност од 17.045.421 денари.

Се продава и плац кај местото Џибарица на Кожув од 321,81 метри квадратни, проценет на 29.686, 97 денари.

Јавното електронско наддавање е закажано за 25 август.

Мијалков призна вина за предметот „Империја“ и се спогоди со Обвинителството, по што државата му конфискуваше имот во вредност од 15 милиони евра. На списокот од 33 имотни листови има и шума во Горно Курилово на Водно од 650 метри квадратни и веднаш до неа градежна парцела од речиси 4 илјади метри квадратни, земјиште на Кожуф и илјадници метри квадратни земјоделско земјиште во близина на Богданци, два стана од 46 и 58 квадрати на адреса кај плажата Горица во Охрид. Потоа имот под зграда во Охрид со површина од 2 740 м2 од хотел во Охрид, сето тоа во вредност од 360 илјади евра. Остана и без два апартмани во Панорама Резиденс во Скопје од 91 и 94 метри квадратни, градежно земјиште и апартмани во Центар.

Би можело да ве интересира

Небиу: Вработените се мета на вознемирување и заплашување, поради обидите да го продадат конфискуваниот имот на Мијалков

Фирма на Мијалкови должи два милиони евра за ДДВ: УЈП ги објави најголемите должници

Орце Костов

Се менува кривичното дело за ,,Трезор”, Мијалков добива послабо обвинение

Се продаваат уште три стана одземени од Мијалков

Катерина Ѓуровски

Ристовска: Повторно нема да има одговорност за незаконското прислушување во државата, што е директна последица на измените на КЗ

Мијалков нема да одговара за нелегалното прислушување, застаре делото за „Таргет-Тврдина“