monstrum sudenje

Македонија

Врховен ја одложи седницата за „Монструм“ за 14 јуни

А1он
Поради барање на одбраната за изземање на двајца судии од Судечкиот совет, денешната јавна седница за случајот „Монструм“ во Врховниот суд се одложи. Според одбраната
Македонија

Косово без одговор за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во случајот „Монструм“

А1он
Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, ќе му се
Македонија

Извештај на Хелсиншки комитет за протестите за случајот „Монструм“

А1он
Институциите да покренат постапки против насилниците од толпата, полициските службеници кои ги пречекориле овластувањата и поттикнувачите на меѓуетничка омраза, се вели во извештајот на Хелсиншкиот
Македонија

Побаран притвор за две лица кои беа дел од протестот за „Монструм“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица за кривично дело – Учество во толпа која ќе изврши кривично дело согласно член 385 став
Македонија

Среден прст до МВР од организаторот на протестот за „Монструм“

Од Македонија не сум добил ништо, освен оваа казна, коментира еден од организаторите на протестот за случајот „Монструм“. Блерим Ахмеди на Фејсбук ја објави казната
Македонија

Нема да има реконструкција на случајот „Монструм”

А1он
Реконструкција на петкратното убиство кај Смилковско Езеро нема да има. Вака денеска одлучи Кривичниот суд Скопје, кој образложи дека местото е променето. Одбраната на обвинетите
Македонија

„Монструм“: Одбраната ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Новаковска

А1он
Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, поради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро
Македонија

Судењето за „Монструм“ продолжува на 21 септември

А1он
На 21 септември со изнесување на докази од обвинителството, треба да продолжи судењето за предметот „Монструм“. На денешното рочиште сведочеа четворица вработени во Министерството за
Македонија

Ахмети-Незири за „Монструм“: Какви луѓе се осомничените, дали убиените имаат роднини во полиција

А1он
На четврти ноември продолжува судењето за убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски кај Смилковското езеро на