ekstradicija

Македонија

Палчо слета во Македонија – ќе биде транспортиран во Шутка

Анита Петровска Рајковиќ
Љупчо Палевски Палчо, првообвинет за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на велешанецот Панче Жежовски, попладнево е екстрадиран во Македонија. Како што дознава А1он Палчо
Македонија

Писмо од Палчо до Кренар Лога: „На денот на моето апсење барав да бидам екстрадиран, одолговлекувавте поради изборите“

Орце Костов
Партијата Десна објави писмо за кое тврди дека наводно го напишал претседателот Љупчо Палевски Палчо до министерот за правда Кренар Лога. Во ракописот за кој
Македонија

Грција бара екстрадиција на македонскиот државјанин осомничен за убиството на Халкидики

А1он
Грчката полиција, првично преку меѓународна, а потоа преку европска потерница, бара осомничениот за убиството на македонскиот државјанин на Халкидики да биде екстрадиран во Грција за
Македонија

Палевски може да се жали на секоја фаза од постапката и само тој има право да побара побрза екстрадиција

А1он
Министерството за правда на Турција потврди дека вчера е примено барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата и грабнувањето на Вања Ѓорчевска и
Македонија

Косовец уапсен во Македонија: Интерпол го барал за убиство во Еквадор

Македонската полиција го приведе Рамзи Аземи од Косово поради распишана потерница по него од страна на полицијата во Еквадор. Еквадор го сомничи косовецот за убиство
Македонија

Обвинителството го изготви барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Орце Костов
Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција од Република Турција на лице осомничено за две кривични дела – Грабнување од член 141 од
Македонија

Барањето за екстрадиција на Демири е активно од 2018 година, Министерството за правда чека одговор

Анита Петровска Рајковиќ
Барањето за екстрадиција на Алил Демири од 2018 година е сѐ уште активно, информираат од Министерството за правда. Демири беше уапсен вчера врз основа на
Свет

Поранешен американски воен пилот уапсен во Австралија, работел за Кинa

А1он
Поранешен американски воен пилот и инструктор за летање, кој работел во Кина, е уапсен во Австралија и се соочува со екстрадиција во САД. Австралиската федерална
Свет

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

А1он
Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нема да бара екстрадиција од странски влади за илјадниците руски државјани кои ја напуштаат земјата во обид да