Палчо слета во Македонија – ќе биде транспортиран во Шутка

Од:

Љупчо Палевски Палчо, првообвинет за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на велешанецот Панче Жежовски, попладнево е екстрадиран во Македонија.

Како што дознава А1он Палчо веќе слетал попладнево на скопскиот аеродром со лет од Турција и во тек е негово спроведување во Истражниот затвор Скопје.

Палевски ќе биде сместен во посебно одделение во затворот во Шутка. Тој ќе биде под посебно обезбедување, во засебна ќелија.

Тој беше уапсен на 6 декември минатата година, откако првично избега во Србија па оттаму преку Бугарија стигна во Турција. Беше уапсен од страна на турската полиција во градот Баликесир.

Процедурите за негова екстрадиција траеа речиси 6 месеци.

Би можело да ве интересира

Ја киднапирале за пари – готово обвинението за убиството на Панче и Вања за четворица, таткото обвинет за помагање

Анита Петровска Рајковиќ

Притвор од 30 дена за Љупчо Палевски-Палчо

Предраг Петровиќ

Обвинителство прибавува докази за Палчо, истрагата за останатите осомничени во завршна фаза

Горан Наумовски

Тече истрагата за убиството на Вања и Панче, првоосомничениот Палевски во притвор

Љупчо Палевски влезе во затворот во Шутка

Анита Петровска Рајковиќ

Писмо од Палчо до Кренар Лога: „На денот на моето апсење барав да бидам екстрадиран, одолговлекувавте поради изборите“

Орце Костов