ekstradicija

Регион

Чавушоглу со јасна порака до Тирана да ги испорача „ѓуленистите“

А1он
Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на властите во Тирана јасно им порача дека неговата земја очекува да и ги испорачаат приврзаниците на движењето на
Македонија

Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

А1он
Министерството за правда уште на 5 август го примило единственото известување дека Врховниот регионален суд донел конечна одлука оти не се исполнети законските претпоставки за
Македонија

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

А1он
Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје
Македонија

Министерството за правда бара од Кривичниот суд да се произнесе за екстрадицијата на Морина

А1он
Министерството за правда на Република Северна Македонија до Основниот кривичен суд – Скопје, доставило барање со целокупната пропратна документација за произнесување на Судот во однос
Македонија

Груевски нема да биде екстрадиран, одлучи судот

Кристијан Ландов
Експремиерот и азилант Никола Груевски нема да биде екстрадиран од Унгарија, одлучи тамошниот суд на денешното рочиште. Груевски ќе биде пуштен на слобода. Судијата образложи
Свет

Асанж задржан по барање на САД за негова екстрадиција

А1он
Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на
Македонија

Унгарската опозиција бара екстрадиција на Груевски: Криминалецот Груевски доби азил без согласност на народот

А1он
Три унгарски опозициски партии преку отворено писмо бараат експремиерот Никола Груевски да биде екстрадиран во Македонија. Социјалистичката партија, Дијалог за Унгарија и Демократска коалиција велат
Видео Македонија

ВИДЕО: Министерството за правда се уште не добило одговор од Унгарија за екстрадицијата на Груевски

А1он
Македонското Министерство за правда се уште нема добиено одговор во врска со барањето за екстрадиција на избеганиот поранешен премир Никола Груевски од надлежното министерство во
Регион

Почнаа преговорите меѓу САД и Турција за екстрадиција на Ѓулен

А1он
Претставници на Министерството за правда и на Министерството за надворешни работи на САД денеска во Анкара почнаа разговори со турските колеги за екстрадиција на муслиманскиот