morina

Регион

Дачиќ: Екстрадирањето на Морина е политичка одлука

А1он
Тоа што Северна Македонија не го екстрадира на Србија поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина претставува политичка одлука, смета шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.
Регион

ВИДЕО: Томор Морина во Косово пречкан со тапани и извици како народен херој

А1он
Поранешниот припадник на УЧК, Томор Морина кој е обвинет за вршење воени злосторства врз србите на Косово вчера во својот роден град Ѓаков беше дочекан
Македонија

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

А1он
Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг
Македонија

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

А1он
Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје
Македонија

Министерството за правда бара од Кривичниот суд да се произнесе за екстрадицијата на Морина

А1он
Министерството за правда на Република Северна Македонија до Основниот кривичен суд – Скопје, доставило барање со целокупната пропратна документација за произнесување на Судот во однос
Македонија

Стефановиќ: Северна Македонија ќе го прекрши меѓународното право ако не го испорача Морина на Србија

А1он
Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека не може да верува оти Северна Македонија нема да го екстрадира Тимор Морина, бидејќи тоа би
Регион

Зиберај: Морина нема да биде екстрадиран во Србија

А1он
Јетлир Зиберај, советникот на шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли, тврди дека поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина не може да биде
Регион

Врховниот суд на Хрватска ја укина пресудата за екстрадиција на Исмаил Морина на Србија, но тој останува во притвор

А1он
Врховниот суд на Хрватска ја укина првостепената одлука на судот во Дубровник со која беше одобрено екстрадирање во Србија на албанскиот државјанин Исмаил Морина, кој