Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

Од:

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Одлуката, соопштија од Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје, е донесена по добивање на одлуката на Врховниот суд на РСМ со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполенти условите за екстрадиција на Томор Морина во Р.Србија, и постапувајќи по предлог на адвокатот на притвореното лице за укинување на мерката притвор.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Екстрадирањето на Морина е политичка одлука

А1он

ВИДЕО: Томор Морина во Косово пречкан со тапани и извици како народен херој

А1он

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

А1он

Министерството за правда бара од Кривичниот суд да се произнесе за екстрадицијата на Морина

Татјана Ташкова

Стефановиќ: Северна Македонија ќе го прекрши меѓународното право ако не го испорача Морина на Србија

Зиберај: Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Татјана Ташкова