Магазин

Не е сè толку црно: Шест причини за оптимизам во 2020 година

А1он
Индекс – Загреб Крајот на годината обично е време кога се објавуваат мрачни предвидувања за најголемите глобални опасности што се закануваат следната година. Секако, и
Магазин

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

А1он
Слика на Пабло Пикасо, чија што вредност се проценува на 20 милиони фунти, оштетена е нападот на лондонската галерија „Тејт модерн“, а осомниченото момче е
Македонија

Сончево и студено со мала до умерена облачност

А1он
Времето денеска ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Особено долж Повардарието ќе дува умерен до повремено засилен претежно северен ветер. Утринските
Магазин

Светот во 2019: Јапонското царско семејство се прилагодува на модерното време

А1он
Јапонија годината што изминува беше во фокусот на интерес на светот поради случувањата во најстарата династија на светот. Првпат по 200 години јапонски цар доброволно
Магазин

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

А1он
Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат
Регион

ВИДЕО: Жителите не Беране со црковни песни на протест по улиците

А1он
Илјадници граѓани на Беране вечерва се собраа во центарот на градот , пред градското собрание, од каде тргнаа по улиците до три километри оддалеченост од
Магазин

На македонската трпеза најприсутни лебот, јајцата, пилешкото и компирот

А1он
Леб, јајца, ориз, пилешко месо, макарони, компири, пиперки, домати, сирење, биле најчестите продукти на трпезата на македонските граѓани во изминатата година. Според податоците на Државниот
Свет

Британски новинар тврди: Асанж го претвораат во „човечка руина“

А1он
Според британскиот новинар Воган Смит, Џулијан Асанж звучел како човечка руина за време на телефонски разговор кој го имала за католичкот Бадник, при што тој
Магазин

Дали Љубљана станува новата европска туристичка мека?

А1он
Словенија дефинитивно е новата европска туристичка „хит” дестинација. Ако до пред неколку години за најголем дел од европските туристи, таа беше само пропратна земја за